18 vychytávok pre Instagram Stories

Podľa instagramových štatistík sleduje Stories denne viac ako 500 miliónov ľudí. Pravdepodobne medzi nich patríte aj vy. Obsahu je všade plno, a preto našu pozornosť len tak niečo neupúta. Ako neutopiť svoje storíčka v záplave ostatných? Musíte sa odlíšiť.

Podľa instagramových štatistík sleduje Stories denne viac ako 500 miliónov ľudí. Pravdepodobne medzi nich patríte aj vy. Obsahu je všade plno, a preto našu pozornosť len tak niečo neupúta. Ako neutopiť svoje storíčka v záplave ostatných? Musíte sa odlíšiť.

A hlavne mať nápad. Ten vám však do hlavy nedostaneme. Zato sme pre vás pripravili niekoľko rád, vďaka ktorým bude tvorenie Instagram Stories jednoduchšie a ktoré popostrčí vašu originalitu. Poďme na to.

Nahrávam, nahrávaš, nahrávame

#1 Keď jedna nestačí, vytvorte koláž

Neviete, ktorú fotku zverejniť? Ušetrite si rozhodovanie a použite všetky. Šablóny na koláže nájdete vo variantoch nahrávania tesne za Boomerangom vo funkcii Rozloženie. Potiahnutím prsta môžete s fotkou hýbať, aby nebola zle orezaná a zobrazovala to najdôležitejšie.

#2 Natáčajte bez držania

Je to pohodlnejšie. Položku Handsfree nájdete v možnostiach nahrávania úplne na konci. Stačí stlačiť a natáčate. Funkcia sa hodí v dvoch situáciách. Prvá – nechce sa vám držať tlačidlo. V druhom prípade potrebujete voľné ruky, pretože sa chystáte ukázať produkt alebo urobiť záznam nejakého postupu.

#3 Upozornite na dôležité – zoomom

Keď pri nahrávaní videa pôjdete prstom hore, video sa zazoomuje. Ak sa s tým chcete pohrať, posúvajte prst hore-dole – video sa bude približovať a odďaľovať. Myslite však na to, že zoom výrazne zníži jeho kvalitu.

#4 Prispôsobte si Boomerang

Po nahratí Boomerangu máte po novom na výber zo 4 rôznych štýlov prehratia. Okrem klasiky môžete pridať efekt Slowmo, opité Echo alebo zrýchlené Duo.

#5 Urobte pozadie z GIFu

Vedeli ste, že máte platformu GIPHY priamo v Stories? Nájdete ju pod záložkou Vytvoriť (vedľa klasického nahrávania). Do vyhľadávania zadáte kľúčové slovo a vyberáte. Nevýhodou je, že Instagram automaticky vyhodí ten istý GIF trikrát pod sebou. Zároveň prídete o možnosti kreslenia.

#6 Poprajte štýlovo

Oslavuje niekto z tímu narodeniny? V Instagram Stories im môžete jednoducho vytvoriť personalizované prianie. Stačí ísť do záložky Vytvoriť a vybrať možnosť Karty. Do okienka napíšte meno a Instagram automaticky vyfiltruje všetky fotky, na ktorých ste človeka označili.

Kúzlite s nástrojmi pre editáciu

Nezdá sa vám to ako vychytávka? Budete sa diviť. Aj so základnými nástrojmi sa môžete kreatívne vyblázniť.

#7 Vytvorte si jednoliate pozadie

Chcete pre svoje storíčko jednofarebné pozadie? Ušetrite sa nekonečného pohybovania prstom po obrazovke. Stories nie je omaľovánka, máme pre vás jednoduchší spôsob. Keď v režime kreslenia podržíte prst na fotke, celá sa prekryje farbou. Priesvitná (fixka), alebo sýta (ceruzka)? Môžete si vybrať.

#8 Gumujte

Aj s gumou môže byť zábava. Prekryte fotku farbou, vymažte len malú časť a nechajte fanúšikov hádať, o čo ide. Dá sa využiť aj pre veľa ďalších nápadov. Inšpirujte sa.

#9 Kreslite, tvorte

Ceruzka, fixka alebo neónka. Nech ¨si už vyberiete ktorýkoľvek z nástrojov, môžete s ním pracovať ako v známom maľovaní. Podčiarknite to dôležité. Prikreslite, čo na obrázku chýba. Fantázii sa medze nekladú.

Rozveseľte text farbami

#10 Neobmedzujte sa predvolenou paletou

Nemusíte zostať pri niekoľkých predvolených odtieňoch. Nekonečno farebných možností sa pred vami otvorí, keď podržíte prst na niektorej z farieb. Môžete využiť aj nástroj kvapkadlo, vďaka ktorému zladíte použité farby s fotkou.

#11 Striedajte to

Nešetrite farbami. Napíšte do Stories, čo máte na srdci. Potom označte jednotlivé slová a pre každé vyberte inú farbu.

 

#12 Prekvapte dúhou alebo gradientom

S textom môžete ísť ešte ďalej. Označte celý nápis a otvorte si podržaním farebnú paletu. Jeden prst posúvajte horizontálne po palete a druhým postupne odznačujte text. Voilà, máte dúhu. Podobným spôsobom vytvoríte efekt gradientu – stačí horizontálny pohyb vymeniť za vertikálny.

#13 Vytieňujte text podľa chuti

Stačí ho napísať dvakrát a jednotlivé vrstvy cez seba prekryť. Asi vám nemusíme pripomínať, že s farbami sa nemusíte držať pri zemi.

#14 Pracujte s paletou firemných farieb

Držte sa firemnej identity. Majte obrázok s paletou vlastných farieb uložený v mobile. Len čo budete chcieť niektorý z odtieňov použiť, skopírujte obrázok z galérie a vložte ho do storíčka. Označte prvok, ktorého farbu chcete zmeniť, a kvapkadlom vyberte zvolenú farbu. Obrázok s paletou zo Stories vymažte a máte hotovo.

Funkcie a techniky, ktoré stoja za vyskúšanie

#15 Nálepkujte

Buďme úprimní, nálepky priamo od Instagramu sú už trochu nuda. Väčšiu parádu urobíte, keď si nahráte vlastné. Máte ikonky alebo obrázky, ktoré často používate? Uložte si ich do telefónu a do Stories ich vždy skopírujte.

Tip: Rušia hashtagy estetiku fotky? Zmenšite ich na minimum a prekryte ich nálepkou. Storíčko zostane dohľadateľné a zároveň bude skvele vyzerať.

#16 Dostaňte odpovede na jedno miesto

Funkcia Otázky predstavuje skvelý spôsob, ako od publika získať názor. Na problém narazíte, keď chcete zaujímavé odpovede zdieľať. Instagram vám totiž umožní dať len jednu odpoveď do jedného príbehu. Našťastie sa to dá obísť. Z prvej odpovede vytvorte príbeh, urobte screenshot a zo storíčka odíďte. Nahrajte ho ako pozadie pre druhú odpoveď. Opakujte, kým nemáte na obrazovke všetko, čo chcete.

#17 Štartujeme o 3, 2, 1…

Funkcia Odpočet vám skvele poslúži, ak sa chystáte predstaviť nový produkt. Nastavte odpočítavanie do spustenia predaja. Dáte tak sledujúcim možnosť nastaviť si na daný moment upozornenie. Stačí, keď kliknú na šípku v rohu nálepky.

#18 Získajte informácie v spoločnom chate

Chcete od fanúšikov niečo zistiť? Nie je nič jednoduchšie, než sa ich opýtať. S funkciou Chat vytvoríte konverzáciu priamo v Directe. Kliknutím na nálepku chatu požiada užívateľ o pripojenie. S kým chat zahájite a ako dlho bude trvať, je len na vás.

Návod máte, teraz je čas všetko vyskúšať. Dajte nám vedieť, ako sa vám vychytávky páčia. Hneď ako príde Instagram s nejakými novinkami, nachystáme vám ďalšiu dávku tipov.

21. 01. 2020