Display & Video 360: vyšperkuje reklamy do dokonalosti

Zaujímate sa o RTB? Chcete vedieť, ako zasiahnuť správne publikum a zlepšiť správu svojich kampaní? Tak by vám nemal byť neznámy pojem Display & Video 360. To najpodstatnejšie sme pre vás zhrnuli do nasledujúcich riadkov.

Kampaně v DV360
Kampaně v DV360

Zaujímate sa o RTB? Chcete vedieť, ako zasiahnuť správne publikum a zlepšiť správu svojich kampaní? Tak by vám nemal byť neznámy pojem Display & Video 360. To najpodstatnejšie sme pre vás zhrnuli do nasledujúcich riadkov.

Display & Video 360 (DV360), kedysi známe ako Doubleclick Bid Manager, predstavuje vlastnú Google platformu na strane dopytu (Google Demand Side Platform). Táto DSP platforma sa používa na nákup a tvorbu banerovej reklamy v reálnom čase (RTB).

A práve programatické zobrazenie je jedným z najrýchlejšie rastúcich online marketingových kanálov. Inzerenti používajú DSP na nastavenie preferencií, napríklad na aké charakteristiky publika sa majú zamerať, koľko sú ochotní utratiť za každú zobrazenú reklamu alebo kedy sa majú reklamy zobrazovať.

Kľúčové vlastnosti a výhody DV360

Rozsiahle možnosti nákupu publika

Vďaka DV360 môžete riadiť kampane v obrazových, video, TV, zvukových či ďalších multimediálnych kanáloch – a to všetko z jednej platformy. 

DV360 slúži na nákup a optimalizáciu médií prostredníctvom reklamných búrz s vysokým stupňom kontroly.

Reklamy sa zobrazujú prostredníctvom rôznych publisherov, ktorí ponúkajú reklamný priestor v službe Google Ad Exchange (AdX) a ďalších burzách, ku ktorým má DV360 priame pripojenie. Dokážu tak zasiahnuť vybrané publikum za správnu cenu.

Kvalitné dáta sú základ

Čo sa týka cielenia, je flexibilné a rozsiahle, čím sa DV360 odlišuje. Rozhranie ponúka publikum prvej aj tretej strany

  • Dáta prvej strany predstavujú dáta zhromaždené od vášho publika. Navyše je tu možnosť napojenia vlastného DMP a využívanie týchto dát v kampaniach.
  • Dáta tretích strán sú dáta od publisherov, ako sú Seznam, Cpex, CNC, Digiseg, Spotify, Heureka a pod. Na zahraničných trhoch je ich oveľa viac (napr. Eyeota, Audiencerate, Acxiom, Oracle atď.). Sú síce spoplatnené za CPM (cena za tisíc zobrazení), prinášajú však neobmedzené možnosti oslovenia potenciálnych zákazníkov a aj väčšiu kontrolu, na koho cielite. Sú dokonca schopné vytvoriť aj publiká na mieru.

Presné a bezplatné cielenie

Môžete používať svoje segmenty publika a aj dáta o publiku od Google, a to bezplatne.

Vďaka tomu sa dá uplatňovať nielen demografické či geografické cielenie, ale môžete si vytvoriť aj vlastné publiká používateľov, ktorí v Google zadali konkrétne vyhľadávacie dopyty.

Tiež je možnosť cieliť na používateľov, ktorí prejavili záujem alebo nákupný úmysel nedávnym vyhľadávaním konkurenčných webov a značiek. Dá sa cieliť aj na používateľov podľa typu zariadenia nebo podľa toho, aká bude predvídateľná viditeľnosť zobrazení.

Aby ste dosiahli kvalitnejšie publikum a presnejšie cielenie, zoznamy vytvoreného publika môžete zároveň aj kombinovať. DV360 vám ponúka nespočetné možnosti cielenia. Je len na vás, pre ktoré publikum a cielenie sa rozhodnete.

Kvalitná kreatíva

Výskumy ukazujú, že kreatívy zvyšujú výkonnosť kampane. A práve vďaka veľmi kvalitnej kreatíve (prémiové a rich media, interaktívne reklamy, videá, dynamický remarketing) predstavuje DV360 najlepšiu platformu pre maximalizáciu povedomia o značke. Existuje množstvo formátov a rozmerov, ktoré môžete využiť!

Pôsobivejší dojem z reklamy získame aj vďaka dynamickej kreatíve, ktorá je relevantnejšia, výborne optimalizovaná a s lepším výkonom. Ide o personalizované kreatívy prispôsobujúce vzhľad, v rámci ktorých môžete vymeniť akýkoľvek prvok.

Zmeníte napríklad text výzvy k akcii – CTA, URL adresu, obrázky, písmo alebo farbu na základe dátových signálov: kto, kde a kedy si pozerá reklamu, a aj podľa počasia, správania, zariadenia či zobrazených produktov.

Ide teda o reklamy, ktoré eliminujú potrebu vytvárať mnoho samostatných kreatív a môžu kedykoľvek zmeniť obsah. Tým šetríte nielen čas, ale aj náklady.

Brand Safety

Google kladie veľký dôraz aj na bezpečnosť značky. Pomocou cielenia na Brand Safety môžete zaistiť, aby ste nakupovali len inventár spĺňajúci požiadavky na bezpečnosť vašej značky a zamedzili tak zobrazovanie pri nevhodnom obsahu.

Brand Safety sa dá zaistiť aj pomocou tretej strany – teda platených nástrojov, ako sú Integral Ad Science (IAS), DoubleVerify alebo Adloox, ktoré sú integrované s DV360.

Len čo bude overenie kvality médií povolené treťou stranou, môžete nakupovať URL adresy, na ktorých má DV360 údaje o klasifikácii jedného z verifikačných nástrojov tretej strany. Vďaka týmto údajom sa rozhodujete, či chcete, alebo nechcete kúpiť vybrané umiestnenie. Tak sa zároveň zabráni náhodnému nákupu inventára, ktorý nespĺňa požiadavky na bezpečnosť vašej značky.

Obmedzená frekvencia

Obmedzenie frekvencie vám dáva kontrolu nad tým, koľkokrát sa môže vaša reklama zobraziť jednému používateľovi za vybrané časové obdobie. Funguje vo všetkých kampaniach – display, video či audio.

Akú optimálnu frekvenciu zobrazovania reklám zvolíte, je len na vás. Môžete nastaviť minúty, hodiny, dni, mesiace či dokonca celkové trvanie kampane.

Toto obmedzenie predstavuje skvelý spôsob, ako zaistiť optimálnu frekvenciu na jedného používateľa vo všetkých kampaniach (display, video, responzívne a pod.) za dané obdobie. Zabránite tak presýteniu vašou značkou u potenciálnych zákazníkov. 

Stratégie automatických ponúk

Vďaka DV360 dokážete rýchlejšie reagovať na potreby používateľov a zvyšovať výkon. Využíva totiž strojové učenie na automatizáciu úloh, ako je ponúkanie cien či optimalizácia. So správaním zákazníkov v čase prispôsobuje automatické ponúkanie cien vaše ponuky v reálnom čase.

Navyše je možné vytvoriť si vlastné bidovacie algoritmy. Tie umožnia optimalizovať kampane na základe jednotlivých krokov, ktoré prispeli ku konverzii a priradzovať im nejaké váhy.

DV360 a Google Marketing Platform

DV360 je súčasťou Google Marketing Platform a ponúka širokú škálu možností kampaní založených na dátach. DV360 prirodzene dopĺňa Studio na tvorbu kreatívnych podkladov, Campaign Manager na bezproblémové zobrazovanie reklám a Google Analytics na meranie výkonnosti.

V súčasnosti je DV360 spájané práve s Campaign Manager 360 (CM360) a spolu tvoria známe dynamické duo. Prepojenie týchto dvoch produktov prináša mnoho výhod. Napríklad zdieľanie kreatívy, takže ich netreba dvakrát nahrávať, alebo zdieľanie Floodlight activities (konverzií) aj publík. DV360 a CM360 sú úzko integrované a výborne sa dopĺňajú.

DV360 a Adform

Na Slovensku je veľmi rozšírená aj DSP platforma Adform, ktorá je jednoduchšia než komplexnejšie DV360. Za najväčšiu výhodu DV360 však považujeme, že je súčasťou Google Marketing Platform.

To znamená, že môžeme cieliť rovnako ako v Google Ads: custom audiences založené na vyhľadávaní, publiká od Google podľa životných udalostí, záujmov alebo nákupných úmyslov.

Ďalšou výhodou sú YouTube kampane, ktoré fungujú na rovnakom princípe, ako ich poznáme z Google Ads. Benefitom je schopnosť riadiť frekvenciu reklám vo všetkých kampaniach a konsolidovať ich spolu s ďalšími nákupmi médií.

V PROFICIU, samozrejme, pracujeme s obomi platformami, keďže každá z nich má svoje pre a proti. Výber DSP platformy posudzujeme podľa potrieb kampane, pretože pre našich klientov chceme vždy to najlepšie.

S DV360 to pôjde lepšie

Pri rozsiahlych kampaniach odporúčame DV360 ako neoddeliteľnú súčasť vašej stratégie. Obsahová reklama je totiž ideálnym kanálom pre oslovenie potenciálnych zákazníkov vrátane tých, ktorí neboli v priamom kontakte s vašou značkou či produktom.

Práve s pomocou DV360 môžete vytvárať nové cieľové skupiny a tiež cieliť na súčasných zákazníkov. Môžete budovať povedomie o značke a aj získavať zákazníkov s nákupným úmyslom v neskoršej fáze.

Zaujalo vás DV360 a chcete posunúť svoj online marketing zase o kus vpred? Pre viac informácií o nastavovaní kampaní v DV360 nás neváhajte kontaktovať.

18. 05. 2022